W odróżnieniu do wcześniejszej fali wyjazdów, obecni emigranci dużo częściej decydują się na stały wyjazd, a nie krótkie okresy zatrudnienia poza granicami Polski. Na zwiększenie emigracji pewien wpływ ma również rozwój technologii umożliwiający zarówno zdalną pracę i znalezienie zatrudnienia, jak również regularny kontakt z pozostawioną w Polsce rodziną.
Porównując z rokiem 2015, w którym najpopularniejszymi krajami emigracji zawodowej Polaków były: Wielka Brytania, Niemcy, Skandynawia i Holandia, w tym roku niewiele się zmieniło. Nadal najlepsze warunki pracy i największe możliwości zatrudnienia oferują nasi zachodni sąsiedzi i Wyspy, czego najlepszym potwierdzeniem jest liczba ofert pracy z tych państw na portalach zatrudnieniowych.
Jeśli chodzi o branże, w których najłatwiej o znalezienie pracy w 2016 roku to tendencje od lat nie ulegają większym zmianom. Polacy, dzięki swojemu wykształceniu i obrotności mogą pracować wszędzie, chociaż najwięcej ofert pracy pojawia się w produkcji w dużych zakładach i fabrykach, gdzie najczęściej brakuje pracowników. Do pracy w takich zakładach można jechać nawet w ciemno, gdyż zatrudnienie jest tam niemal pewne. Pamiętać należy, że wyjazd „w ciemno” jest jednak dość niebezpieczny i obciążony dużym ryzykiem, dlatego warto tę opcję dobrze przemyśleć.
W Niemczech i Wielkiej Brytanii dużym zainteresowaniem cieszą się polskie opiekunki i towarzyszki osób starszych. Do tej pracy wymagana jest jednak dobra znajomość języka i kwalifikacje. Podobne kwalifikacje wymagane są od specjalistów z wąskich dziedzin – głównie w branży IT, komunikacji biznesowej, pielęgniarstwa czy nowych technologii. Polacy, jako chętni do pracy i wykształceni specjaliści są bardzo cenieni przez zachodnich pracodawców.